Balkan Turu yapacaklara bir kaç lezzet durağı önerisi

Sırbistan – Belgrad – Klorac
 
Balkanların en geleneksel yemeği köfte. Çevabi, çevapi, cebabci gibi isimlerle, köfte yanında soğan ve pide ile servis yapıyorlar genellikle. Yediklerim arasında ( ki köftesever biri olarak 7 günlük seyahatin 11 öğününde köfte yedim 🙂 ) en güzeli buradaydı. Kaşarlı vb. gibi çeşitleri de var.
 
Sırbistan – Belgrad – Milagro
 
Tuna nehri kıyısında çok şık bir et restoranı. Et, makarna vb. çeşitler var. Yan masa bütün domuz söylemişti mesela. Kafasıyla beraber pişirip koca bir tepside masaya getiriyorlar… Garson “Milan” a denk gelirseniz (ya da sorarak onu tercih edebilirsiniz) çok sempatik ve bütün yiyecek ve içecekler konusunda bilgili ve oldukça ilgili bir garson. Çay söylediğinizde bile 5 dakika nasıl içileceğini tarif ediyor.
 
Bosna Hersek yolu üzeri – Laguna
 
Yol üzerinde nehre biraz yukarıdan bakan şirin bir mola yeri. Tandır ve tabi ki köfte öneririm.
 
Bosna Hersek yolu üzerinde – Restauran Mitrovic
 
Yüksek bir dağ geçidinde çok şirin bir mola yeri. Bir şey yemedik ama kahve ya da yöreye özel değişik bir alkollü içecek olan “Rakija” türünü deneyebilirsiniz. Özellikle motorcuların mola yeri gibi duruyordu.
 
Bosna Hersek  – Saraybosna – Mr. Künefe – Osmanlı Çarşısı girişinde
 
Tel kadayıf ve bildiğiniz Türk çayı. İkisi de harikaydı. Hele ki tur boyunca mütemadiyen var olduğunu duyacağınız ( ve içince bu ne yahu diyeceğiniz) Türk çayları içinde en güzeli. ( Ya da biz bulamadık başka güzelini)
 
Hemen yanında en meşhur “Boşnak Börekçisi” var dediler. Ben yemedim yiyenler de memnun kalmadı, değinmiş olayım.
 
Bosna Hersek  – Saraybosna – Birtija
http://4sq.com/13Ux5ji
 
Meydanda çok şirin, minnacık bir bar. Soluklanmak ya da grubu beklemek için ideal.
 
Bosna Hersek  – Mostar – Black Dog Pub
http://4sq.com/170GVDm
 
Suyun kenarında, canlı rock müzik dinleyip bir şeyler yeyip içebileceğiniz bir bar.
 
Makedonya – Ohrid – Чун | Chun
 
Gölün kıyısında, havadar bir restoran. Köfte güzel. Hamburger isterseniz 20-22 santim çapında kalın bir köfte getiriyorlar. Ekmek arasında değil 🙂 Meraklısına : Yeni Rakı var.
 
Makedonya – Üsküp – Destan
 
Köfteci. 🙂 2 dükkan var. orijinal dükkan Osmanlı Çarşısı girişinde (http://4sq.com/dkuW04). Bir de şube açmışlar, o da meydanda Fransa’daki bilmemne takının kopyasını yapmışlar, onun dibinde hemen (http://4sq.com/nmvRUP). Köfte üstüne çay bazen veriyorlar.
Makedonya – Мекиците од Стража
 
Yolüstü dinlenme tesisi tarzında bir yer. Fırın diyebiliriz sanıyorum. Bizim gayet iyi bildiğimiz pişi denen ( mayalı olan / ekmek hamurundan da yapılan) o şeyi yapıyorlar.
 
Her biri 20-25 cm. çapında. Sırf burada bir daha pişi yemek için o taraflara gitme planları yapıyorum ben. Bilginiz olsun 🙂
 
Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir