ADEM

Ankara Rüzgarlı Sokak’taki Rüzgarlı Taksi Durağı Kulübesi’nin yanındaki tezgahın sahibi olan simitçidir. Çok değişik bir adamdır. Genellikle bu taksi kulübesinde durur. Orada olmadığı zamanlarda ise kimsenin bilmediği bir yerdedir. Kesinlikle olmadığı tek yer ise simit tezgahının başıdır.

Simit almak istediğinizde tezgaha yaklaşır ve etrafınıza şaşkın şaşkın bakınırsınız. Kendisi kulübede olsa bile sizinle ilgilenmeyebilir. Genellikle yanındaki taksicilerden biri “al bi oradan at içine parayı” şeklinde bir yol göstermeyle simit alabilmenizi sağlar. Etrafta hiç taksici yoksa kendisi de sizinle aynı şekilde bir iletişim kurar. Ama konuşarak değil de işaretle verir “al abi oradan, parayı içine atıver” talimatını. İçi dediği yer de simitlerin dizildiği alanın ortasındaki geniş boşluktur.

“Kaça simit” diye sorarsanız da yine eliyle 3 yapar size. 3 simit alıp elinizdeki 1 lirayı gösterdiğinizde yine işaretle “abi içinden alıver ” yapar.

Bu sabah simit almak için gittiğimde taksi kulübesinde bir pastaneden aldığı ıvır zıvırla kahvaltı ediyordu kendisi. Eğilip kaş göz ettim, o da beşıyla selamımı alıp kahvaltısına devam etti. Taksicilerden biri gelip “al abi sen ordan Adem kahvaltı ediyor da” dedi.

Arada sırada güne komik ve keyifli şekilde başlamamı sağlayan ve sıklıkla “lam seviyorum ben bu memleketi” dememe neden olan insanlardan birisi olduğu için yazmaya buldum kendisini.

One Response to ADEM

  1. Anonymous dedi ki:

    o simitçiyi biliyorum, ancak sizden ismini de öğrenmiş oldum..
    teşekkürler.

    Ankarayı sevenlerden olduğunuzu umarak, dilimize gösterdiğiniz özenden dolayı da ayrıca kutlarım.

    Banu..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir