Dört ve Cıhar Üzre


Dört bildiğimiz dört değil mi efendim. Peki cıhar nedir ? O da bildiğimiz dört, dördün Farsça olanı. Daha doğru okunuşuyla “çehar”.

Nereden biliriz efendim biz bu dörtcıharı, tavladan. Neresinden, 4-4 (::-::) gelmesinden. Ayrıca cıharıyek ( 4-1), cıharıdü (4-2), cıharıse (4-3) ve şeşcıhar (6-4) gibi kullanımlarına da aşinayızdır, en azından biz tavlacılar 🙂 5-4’e de penccıhar mı denir cıharüpenc mi denir bilemedim şimdi. Hiç atmamışım herhalde tavla hayatım boyunca 🙂

Tavla severlerin gayet iyi bildiği, bilmeyenlerinse genellikle merak ettiği üzre tavlada sayılar, 1’den 6’ya kadar Farsça karşılıklarıyla yek, dü, se, cıhar, penc, şeş olarak adlandırılırlar.

Ama ben bu gün 4 ü seçtim sizlere, 4 ün cıhar olanını. Zira biz bunu ne çok kullanıyormuşuz da aslında haberimiz yokmuş.

Mesela çarşamba. çehar+şembe. Şembe, “gün” demek, çehar malumunuz. Yani dördüncü gün. E hemen arkasından da beşinci gün mü geliyor o zaman ? bakalım : perşembe = penc+şembe. Evet hesap doğru.

E iyi de çarşamba 4. değil 3. gün diyeceksiniz. İyi de o şimdi öyle. “Gün”ün “şembe” olduğu zamanlarda ilk gün pazarmış efendim.

Peki başka nerede var bu çehar.

Soldan sağa 3 harfli, bayramlarda tören alanlarında kurulur. Nedir? Evet “tak” diyenleri tebrik ederim. Kelime anlamı “kemer”. Peki çehar+tak dersek. Oldu size “dört kemer”. Yani bizim “çardak”. 4 kemerden oluşan yapı yani.

Peki yine 3 harfli, çivi. Nedir ? “Mıh” diyenleri tebrik ederim yine. Çehar + mıh = çarmıh. 😉

Peki ya çarşı ? Sizce o da mı 4 ile alakalı. Bakalım Farsça “su” ne anlama geliyormuş : “taraf, yön”. çehar+su = 4 taraf, alan, agora. Evet bu da bizim 4 🙂

Bir de çerçeve var. Çöp deriz ya evendim ince tahta çubuklara. İşte çerçeve neden yapılır 4 adet çubuktan : çehar+çübe

Peki ya çeyrek. Neydi efendim tavlada 1 : yek. Eh işte “çeharyek” yani dörttebir, yani çeyrek.

Tamam şimdi gözünüzün önüne bir dansöz getirin. Tamam şimdi bakınca ne görüyorsunuz ? Hayır daha yukarı, öhm beyler daha yukarı lütfen. Biraz daha yukarı. Hah işte ellerinde ne var :zil. ( bu dansözlerin elleri de oluyormuş demek 🙂 ) Kaç tane zil var 2 çift yani 4 tane. 4 parça yani. yani çehar+pare = çalpara.

Peki ya çarşaf ? Cehar + şaf diye ayırıp şaf ne diye düşünenlerinize inceden gülüyorum. Zira bu kelimenin kökeni “çaderşeb”. Çader örtü demek ( çadır’ın da kökeni) şeb ise gece. Yani gece örtüsü anlamında. Evet bunun bizim 4 le bir alaksı yok, dilbilim bu matematik değil ki 🙂 Tabi fark etmişsinizdir, burada bahsettiğimiz çarşaf, yatağa serilen çarşaf. Kıyafet olan çarşaf olsa olsa çadırdan geliyordur: çader+şeb. Ama sanırım burada “gece gibi karartan” anlamında.

Evet sosyal içerikli bir cümleyle konuyu bitirdim. Toplumsal dikkat çekmek için şart dediler, ne yapayım. 🙂

Bu etimoloji denen şeyi çok severim ben. Kullandığımız ve ne abuk sabuk şey bu böyle dediğimiz bir sürü kelimenin nereden geldiğini ve nasıl geldiğini öğrenmemiz açısından keyifli bir olay. en azından benim için böyle.

Siz hiç merak etmez misiniz masa neden masa ( yunanca aynı anlamdaki “mesa” dan geliyor) , kupa neden kupa ( italyanca saplı bardak alamındaki “coppa”dan), tiner neden tiner ( boya inceltici olarak ingilizce aynı anlamındaki “thinner”). Ya da ne bileyim künefe ile kenef kelimelerinin aynı kökten geldiğini bilmeniz bir şey değiştirir mi yemek alışkanlıklarınızda.

Veya bu adam neden bu kadar geveze, neden susması grektiği yerde susmuyor, yazıyı uzattıkça uzatıyor, hiç mi merak etmezsiniz.

Öhm…

3 Responses to Dört ve Cıhar Üzre

 1. Anonymous dedi ki:

  Cok güzel gercekten de… bu kelime kökleri olsun, hmm ne bileyim deyimlerin nerelerden ciktiklari olsun cok ilginc ve güzel arastirmalar.. Ellerinize saglik…

 2. ali dedi ki:

  güzel çalışmalar.yazılarını okudum.bende bu tür şeyleri çok seviyorum. ama ben genelde kelimeleri bozmaktan yanayım.tabi bu işin geyiği…

  sadece bir not eklemek istedim. bildiğim kadarıyla çerçeve caher+çav dan geliyor.çav=göz

  iyi çalışmalar

 3. Anonymous dedi ki:

  Öğrenmek ama bunu sıkmadan sıkılmadan başarabilmek.Osmanlı ilim kitaplarını halkın anlayacağı seviyede eğlenceli yazarmış ki insanlar nasiplensinler.Bir cariyenin Peçevi Tarihi okumasına şaşanlar bunu bilmiyorlar sanırım.Eğlenerek keyif alarak okudum yazılarınızı.Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir